BLOGILUGU
Info: Pesapuu Perekeskus. Tekst: www.hingega.ee
Iga ema teab, kui suur on rõõm, kui saame kaua oodatud kaks rasvast triipu enda kümnendale rasedustestile. See on kirjeldamatu. Algab ootus ja ettevalmistus pisikese ilmaime saabumiseks. Ostetakse kuhjade viisi raamatuid, käiakse Perekooli loengutes ning koostatakse eelarvet, et kõik vajalik saaks tuttuuele beebile ostetud. Ent siis koidab reaalsus! Kust võtta raha nii võrevoodi, vankri, turvahälli, riiete, mähkmete, hooldusvahendite ja tihtipeale ka piimasegude jaoks? See summa jääb väga tihti suuremaks, kui vanemapalgast ja elukaasalse omast üle jääb. Kuidas siis toimida? Paljudele saabki elu suurimast õnnest aga elu suurim katsumus, sest rahamured lõhestavad peresuhteid ning panevad tugevasti proovile iga inimese tõelise toimetuleku oskuse. Suurem osa inimesi saab üksinda suurepäraselt hakkama ja maailmas on nii loodud, et kaaslase valimine on tugevasti seotud ka enese elujärje parandamisega, ent kui tulevad mängu ka lapsed, peab oskama mõtelda raamidest väljapoole ehk tuleb osata teada, kuidas oma rahaasjadega targalt ümber käia! Seda väärtuslikku oskust õpetab lapsevanematele kolme lapse ema Liisi Kirch!
Liisi Kirch on ITK Perekooli loengu „Rahaasjad korda!“ ja raamatu „Minu finantsplaneerija“ autor, kes õpetab igapäevaselt tulevasi lapsevanemaid tegema häid rahaotsuseid ning jagab ka lastele kooliõpetajana rahatarkust. Oma isiklikke rahasju on Liisi jälginud ja investeerimisega tegelenud juba üle kümne, oma teadmisi on edasi andnud üle viie aasta.
Kui meie saime oma rahatarkused edasiseks eluks oma vanematelt, siis nüüd, olles ise lapsevanemad, on aeg jagada seda tarkust ka enese lastele. Ent pahatihti on meie rahaga ümberkäimise oskuse vundamendis mõni tükk puudu, see logiseb või sootuks puruneb. Nii juhtub, et iseseisva elu peale minnes võivad tekkida suured toimetuleku raskused. Ei ole oskust säästa, tulusid ja kulusid ette planeerida. Selliste eluliste oskuste puudumisel seistakse tihtipeale silmitsi olukorraga, et poole kuu pealt on rahakott tühi ning kuu lõpuni venitatakse hädavaevu välja. Tihtipeale elatakse ka võlgu. Laenatakse sõpradelt, sugulastelt või küsitakse avanssi. See ei ole aga jätkusuutlik. Oluline on nii endale kui ka oma lastele selgeks teha, kuidas rahaga oskuslikult ümber käia.
Mina kuulsin juba pisikesest peale söögi alla ja söögi peale, et raha ei kasva puu otsas. Kindlasti oled ka Sina seda kuulnud ja võibolla seostub sellega oma mälestuski. Igatahes on hästi tavaline lapse soovide – osta mulle kommi, osta mulle mänguasi – peale just nende sõnadega vastata. Kus ta siis kasvab? Kust raha tuleb? Mida sellega teha? Kuidas rahaga ümber käia? On küsimused, mis tekivad, ent kui lapsevanem vastab vaid viie napi sõnaga, siis võibki jääda lapsele mulje, et raha kasvab puu otsas, tuleb emme-issi käest ja rahaga saab osta palju üllatusi, sest see on ju kõige tähtsam.
„Meie peres on pere vanimal, viieaastasel, lapsel oma rahakassa, kuhu laps armastab koguda teiste käest saadud või maast leitud münte ning sente,“ räägib üks ema oma kogemusest rahatarkuse jagmisel. „Ma pole vist elus näinud suurimat rõõmu, kui laps saab ise oma mündi pilust läbi lasta, hiljem issiga koos need kokku lugeda ja poest midagi meelepärast osta. Jah, meie peres koguvad lapsed ise enda suuremate ostusoovide jaoks raha. Lapsed käivad oma mündikukruga uhkelt poes ringi ning ulatavad oma korjatud varanduse müüjatädile. Viimane kord oli küll pettumus suur, kui tädile sai antud suur kotitäis peenraha, ent vastu sai laps vaid paar punast senti. Ent elu suurim varandus, kaisuloomast lambatall, sai tema omaks. Ja veel üks õppetund lisaks. Väikse asja saad kiiremini, ent rõõmu on vähem. Suurema asja jaoks on vaja rohkem kannatlikkust ja aega, ent lambatall ei jää hetkekski tütrekesest maha. Asjad on lapse jaoks armsamad, kui ta on need ise ostnud.“
Liisi Kirch on spetsiaalselt lapsevanematele kokku pannud 2-osalise veebiloengute paketi, millest esimene „Rahaasjad korda“ räägib meie endi rahaasjade oskuslikust korraldamisest: Miks me peaksime oma rahaasju jälgima? Kuidas tulud-kulud õigesti kirja panna? Kuidas toimida rahadega, kui oled jäänud beebiga koju? Meelerahufond – mis, milleks ja kuidas? Kuidas jõukohaselt investeerida? Teine „Rahatarkus lastele“ annab vastuse kõige tähtsamale küsimusele, kuidas ja millal oleks õige aeg alustada rahatarkuse jagamist enda peres. Tutvu järgi vaadatava rahatarkuse veebikoolituse loengupaketiga SIIN ning vaata, kas see võib olla midagi just Sinu jaoks!